کلام استاد داوود شهیدی در باب راه های تجربۀ آزاد در طنز گرافیک

پچپچه های از خود رهای نقش و طنز و ایماژ تصویر

یادداشتی از: داوود شهیدی

به بهانه نمایشگاه "گروهی آروین با خودش" در نگارخانه نشر ثالث

 

 یک کارتونیست عمومآ این گونه تعریف می شود که موضوعی را در ذهن خلق می کند و سپس شاید به روایتی آن را روی کاغذ اتوود می کند و آنگاه با فرض هائی از پیش فکرشده, آنرا کامل می کند و سپس به مثابه یک سناریو و یا پیس و طرحواره نمایشی, با طراحی اجرا یش می کند و تمام می کند.

و این همان کاری است که آروین کارتونیست, تا به حال انجام می داد. ولی او در نمایشگاه جدیدش کارهای تازه اش را طور دیگری خلق کرده است. مثل نوعی پچپچه های تصویری که به صورت رشد گیاه وار یک فرم شکلی از گوشه و کنار های بوم سرباز زده است. یک نوع تجربۀ فرمی آزاد و ترکیب بندی آزادتر که تنها دفورماسیون شکلی و ترکیب بندی های تصویری را به شکل کارتونیک و در حوزۀ نوعی شوخ چشمی نقاشانه, انجام داده است.

به هر حال کاریکاتوریست, این بار پرسوناژ هایش را با شکل و حالی ولنگار و یا خود انگار در عرصۀ بوم رها کرده تا خود به بازی و نقش آفرینی در خلق خط و رنگ و شکل و ... به پردازند.

و اما خود هنرمند کجاست و یا بهتر بگویم کجای کار است؟ او به هر حال پر از شیطنت است چون یک کارتونیست است و در ادامه اش یک آروین خان کارتونیست است که این بار با خودش نمایشگاه گروهی به پا کرده است.

آیا او در کجای این کار گروهی است؟ یک کارگردان از نفس افتاده که کار را به بازیگران سپرده است تا بدیهه سرائی کنند و یا خود نیز یک بازیگر است. اگرچند که حضور او به عنوان یک کارتونیست یا تعبیر متداول یک کارتونیست که در بالا از آن گفتم, این بار احساس نمی شود ولی امضای او آن جا پای هر کار دارد چشمک می زند و خیلی شوخ چشم هم!

به هر حال من که خرافاتی نیستم که بگویم او یک روح است و یا یک شبح نامرئی است که دارد خوابگردی می کند در حول و حوش تخیلات بی حد و مرز.

و یا او, چون دیگرهنرمندان دلخسته و از نفس پس نشسته ای است که این روز ها, هنر را به حال خود وانهاده اند که دیگر تنها خودت بگو و ما را گفتن بس است.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات